Nowoczesne tarasy to miejsca, które mogą służyć nam na wiele sposobów: jest to przestrzeń wypoczynkowa, idealne miejsce zabaw dzieci, ale też przestrzeń, gdzie możemy zapraszać naszych bliskich czy znajomych do wspólnego stołu i biesiadowania. Jakie meble wybrać? Na co zwracać uwagę podczas kupowania kompletów meblowych?

W poszukiwaniu idealnych mebli ogrodowych

Jakie powinny być doskonałe meble na balkon, taras czy do ogrodu? Przede wszystkim wygodne – meble takie mają zapewniać nam komfort i wygodę, kiedy tylko przyjdzie nam na to ochota. Druga ważna sprawa to oczywiście trwałość mebli – meble takie będą użytkowane na zewnątrz, co powoduje narażenie ich na kontakt z wilgocią, brudem, zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Istotna jest również estetyka: meble tworzy się dzisiaj nie tylko dla naszej wygody, ale też jako funkcjonalną ozdobę.

Szukając idealnych mebli warto zastanowić się, jakie są nasze oczekiwania. Jeśli pragniemy podawać na tarasach posiłki najlepszy okaże się klasyczny stół z sześcioma wygodnymi krzesłami. Planując podawanie kawy i słodkości blisko natury wybierzmy komplet kawowy: najlepszym rozwiązaniem będzie obszerna sofa narożna, którą dodatkowo możemy uzupełnić o wygodny fotel i niski i szeroki stolik kawowy. Dobrym pomysłem będzie też parasol ogrodowy, który stworzy w miejscu wypoczynkowym strefę cienia.

Jak chronić meble jesienią i zimą?

Szukając metod na to, aby nasze meble były zawsze eleganckie i trwałe warto zainwestować w pokrowce ogrodowe, które pozwolą na chronienie mebli i elementów wyposażenia w okresie jesieni i zimy. Pokrowce tworzone są z tkanin poliestrowych o gęstym splocie – nie są podatne na ścieranie, wnikanie brudu, uszkodzenia mechaniczne. Pokrowce uzupełnione są o niewielkie ściągacze, których zdaniem jest lepsze dopasowanie tkaniny do kształtu mebla.

Jak zadbać o meble na taras latem?

  1. Regularne czyszczenie: Regularnie czyść meble zewnętrzne, aby usunąć kurz, brud i inne zanieczyszczenia. Możesz użyć łagodnego detergentu do mycia i miękkiej szczotki lub gąbki. Następnie dokładnie spłucz meble wodą i pozostaw do wyschnięcia.
  2. Ochrona przed słońcem: Unikaj bezpośredniego nasłonecznienia mebli, jeśli to możliwe. Promienie UV mogą prowadzić do blaknięcia i uszkodzenia materiałów. Zainstaluj pergolę, markizę lub użyj parasola, aby stworzyć cień na tarasie i ochronić meble przed nadmiernym nasłonecznieniem.
  3. Przechowywanie w okresach deszczowych: Jeśli spodziewasz się ciągłych opadów deszczu przez dłuższy czas, warto rozważyć przeniesienie mebli do wnętrza lub do osłoniętego pomieszczenia. Jeśli nie masz takiej możliwości, zastosuj dodatkowe pokrycie, takie jak płachta, aby zapobiec bezpośredniemu zetknięciu mebli z wodą.
  4. Regularna konserwacja drewnianych mebli: Jeśli masz drewniane meble na tarasie, regularnie konserwuj je, aby zachować ich wygląd i trwałość. Możesz stosować specjalne oleje lub impregnaty do drewna, które będą chronić meble przed wilgocią i wpływem warunków atmosferycznych.

Podobne wpisy